Słonina wędzona

Przepis nr 1

Na dno pojemnika sypię sól, słoninę nacieram solą i układam płatami, na ostatni płat sypię dużo soli aby każdy kawałek był zasypany i wkładamy do lodówki na około 14 dni. Po 5 – 7 dniach słonina „puści wodę” więc wymieniamy sól na nową – nie należy się przejmować że słonina będzie za słona gdyż przyjmie tylko tyle soli ile może a to oznacza że nie będzie za słona ( jak będzie leżała w tej soli 2 tygodnie lub 1 rok słoność będzie identyczna ).

Słonina nadaje się do wędzenia gdy już nie puszcza wody – czasem się może zdarzyć że trzeba ja trzymać w lodówce 3 tygodnie i w tym czasie 2 lub 3 razy wymienić sól.

Bardzo ważne:

Przez pierwszy okres zasolenia słoniny zasypujemy ją czystą solą, w drugim etapie ( po wymianie soli ) możemy do soli dodać zmielony: pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, paprykę, itd.

Po dwóch tygodniach słoninę wyciągam z soli, dokładnie z niej ją strzepuję aby nic nie pozostało. W słoninę z której pozbyłem się resztek soli nacieram papryka słodką, chili, pieprzem, czosnkiem – dobór przypraw zależy tylko i wyłącznie od mojego smaku. Pa natarciu przyprawami słoninę zostawiam w pokoju na jakąś godzinkę aby troszkę obeschła i zaczynam wędzić -  oczywiście najpierw osuszanie J

Wędzę w temperaturze 50 – 60 stopni przez około 3 godzinki.

Przepis nr 2 od Pawełka

 Słoninę dobrze nacieram solą, wkładam do pojemnika, do którego wcześniej na dno nasypałem soli i układam kawałki. Górną warstwę słoniny dokładnie zasypuję solą, aby każdy kawałek był zasypany – słoninę wkładam  do lodówki na 12 – 24 godziny.

Po tym czasie do garnka z zimną wodą wkładam łupiny z cebuli, kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego, liść laurowy oraz kawałki słoniny z oblepioną solą ( po wyjęciu słoniny z lodówki nie strzepuję z niej soli ). Wodę w garnku doprowadzam do wrzenia i gotuję przez 20 minut. Słoninę studzę a następnie nacieram papryką słodką oraz chili i wstawiam do lodówki na 12 godzin.

Temperatura wędzenia około 50 -60 stopni przez około 3 – 4 godziny.[powrót do góry]
Wędzenie
Ogrzewanie
Klimatyzacja
Statystyka
  • Użytkowników online: